Zamknij
REKLAMA

Specjalizacje w zawodzie elektryka oraz jak wybrać najlepszego? ? ORŁY Elektryki

12:59, 25.08.2020 | materiały partnera

Zawód elektryka kojarzy nam się bardzo mętnie i ogólnie: przecież to specjalista, który potrafi zrobić wszystko w obrębie planowania, montażu i napraw instalacji elektrycznych. Niewiele osób jednak wie, że w ramach tego fachu istnieje kilka specjalizacji. Elektrycy szczególnie obeznani z mniej typową tematyką mogą sprawniej pomóc nam w rozwiązaniu naszych problemów z elektrycznością. Jak takich szukać?

Czym codziennie zajmuje się elektryk

Elektryk to osoba, której zadaniem jest montowanie, instalowanie oraz naprawianie instalacji elektrycznych. Każdy, kto para się tym zawodem musi posiadać specjalne uprawnienia, zawarte w dokumencie, zwanym świadectwem kwalifikacyjnym, które co 5 lat należy odnawiać. Istnieją różne rodzaje tych dokumentów, świadczące o rodzajach instalacji i urządzeń na jakich w ramach zawodu mogą bezpiecznie pracować elektrycy:

  • G1 – instalacje i sieci elektroenergetyczne od 1000V (typowe dla domów i mieszkań);
  • G2 – urządzenia ciepłownicze o mocy powyżej 50 kW (maszyny przemysłowe);
  • G3 – urządzenia gazowe (przesyłka, przetwarzanie i jego przechowywanie).

Specjalizacje elektryka

W ramach zawodu elektryka wyróżniamy trzy nurty specjalizacyjne: monter i konserwator sieci elektrycznej; elektroinstalator; stanowiska związane z nadzorem wytwarzania energii. Do naszych domów i mieszkań najczęściej przychodzi monter. Jego zadaniem jest położenie kabli, podpięcie skrzynki elektrycznej, zamontowanie instalacji elektrycznej do lampy oraz dalsza kontrola nad ich poprawną pracą. Elektroinstalator to elektryk, którego spotykamy na budowie. Dba o instalację na etapie jej tworzenia i jest zwolniony z obowiązku dalszego czuwania nad jej sprawnym działaniem. Stanowiska związane z nadzorem wytwarzania energii ogniskują się głównie w przemysłowych zakładach pracy, gdzie elektryk dba o prawidłową pracę podległych mu, elektrycznych urządzeń m.in. przeprowadzając ich skomplikowaną dokumentacje techniczną.

Jak znaleźć Orła Elektryki?

Praca elektryka jest bardzo odpowiedzialna, stąd prawo polskie warunkuje cykliczne odnawianie świadectw energetycznych. Chcemy mieć jednak pewność, że prace wykonywane przez danego specjalistę na pewno będą sprawne i bezpieczne w użytkowaniu. To potrafią określić poprzedni klienci danego elektryka, którzy chętnie wyrażają swoje opinie na Google Maps, Panoramie Firm, Cylex czy pkt. Nie traćmy jednak czasu na przeszukiwanie dziesiątek portali, by odnaleźć najlepszego wystarczy zajrzeć na stronę https://www.orlyelektryki.pl/. W zakładce Lista miejscowości odszukamy nasze miasto i spostrzeżemy 3 najlepiej oceniane w ostatnim roku firmy elektryczne. Pozostałe, które również wykazały się przynajmniej 80% pozytywnych opinii na wymienionych wyżej portalach, zamieszczone są poniżej laureatów podium, w losowej kolejności.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%