Zamknij
REKLAMA

Co warto wiedzieć na temat pierwszej jazdy quadem?

14:40, 18.05.2021 | .
Skomentuj

Pierwsza jazda quadem to coś, co jest swoistego rodzaju połączeniem ekscytującej przygody, jak i wielu obaw oraz niepewności. Spora część osób, zanim wsiądzie na sprzęt tego typu, zastanawia się, jak się nim poruszać, a także czy jest to bezpieczne. Oczywiste jest jednak to, że wszystko zależne jest od techniki jazdy, a kiedy już opanujemy sterowanie i hamowanie quadem, bardzo możliwe, że znajdziemy pasję na całe nasze życie. O czym należy pamiętać przed pierwszą jazdą quadem?

 

Czym jest quad?

Quad, ATV, czy też po prostu czterokołowiec to nic innego jak pojazd, który przeznaczony jest do rekreacyjnej jazdy terenowej. Na samym starcie musimy wspomnieć o tym, że quad nie jest tylko i wyłącznie sprzętem, który został zarezerwowany do uprawiania sportu. Pojazd ten znajduje zastosowanie w wojsku, ratownictwie górskim, czy też rolnictwie. Dlaczego tak wiele osób decyduje się na zakup quada? Przede wszystkim dlatego, że sama technika jazdy nie należy do zbytnio trudnych, a sprzęt jest odporny na trudne warunki terenowe oraz wielofunkcyjny. Pojazdy tego typu możemy zakupić na https://allegro.pl/kategoria/motocykle-i-quady-300685?typ-nadwozia=Quady%2C%20ATV. 

O czym trzeba pamiętać przed pierwszą jazdą quadem?

Mimo tego, że jazda quadem nie należy do zbytnio skomplikowanych, to kiedy po raz pierwszy wsiadamy na tego typu sprzęt, musimy zastosować się do kilku ważnych zasad. Jakich?

  • Chroń nogi. W czasie jazdy na quadzie nie możemy stosować odruchów motocyklowych, takich jak podkładanie nogi w trakcie wchodzenia w zakręt;
  • Uważaj na strome trasy. Choć quad ma ogromną moc i radzi sobie z pokonywaniem trudnych odcinków, to jest jednak bardzo masywnym pojazdem, którego tendencja do wywrotki jest po prostu ogromna. Właśnie dlatego w czasie wchodzenia w zakręty, należy wykorzystywać tylną oś sprzętu;
  • Badaj teren. Konieczne jest rzetelne sprawdzanie obszaru, po którym się poruszamy, celem sprawdzenia, czy jesteśmy w stanie pokonać daną przeszkodę;
  • Redukuj biegi w czasie podjazdów. Pod żadnym pozorem nie należy podjeżdżać zbyt szybko, gdyż może to prowadzić do szybkiego wyskoku zaraz po pokonaniu danego wzniesienia;
  • Sprawdzaj drogę przy zjazdach. Dzięki temu możliwe będzie zlokalizowanie wszelkich przeszkód oraz dziur;
  • Odpowiedni balans. Każde wzniesienie musi odpowiadać dobrej równowadze quada;

Jak wygląda technika jazdy quadem?

Jak już wspominaliśmy, sterowanie quadem to naprawdę proste zadanie. Przy kierownicy znajdziemy dwa najważniejsze przyciski, czyli oczywiście gaz oraz hamulec. Ten drugi zaimplementowany został z przodu kierownicy, podobnie jak przy rowerze. Z kolei gaz zawarty jest pod kciukiem. 

Bardzo istotna w czasie jazdy na quadzie jest odpowiednia postawa ciała. W przypadku, gdy poruszamy się w pozycji stojącej, należy jechać z delikatnie ugiętymi kolanami. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie amortyzacji oraz kontroli nad sprzętem. Ręce powinny mocno trzymać kierownicę, a łokcie muszą zostać ustawione do zewnątrz. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni balans ciała, niezwykle istotny szczególnie w czasie pokonywania przeszkód na drodze. Z kolei w czasie pozycji siedzącej najważniejsze jest to, aby nasze nogi spoczywały na miejscach do tego wyznaczonych.

Kto może poruszać się quadem?

Wedle polskiego prawa quad to nic innego jak czterokołowiec, który dzieli się na dwa rodzaje: lekki oraz zwykły. W skład pierwszego typu wchodzą nieduże sprzęty, których masa jest mniejsza niż 350 kilogramów, a prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h. Z kolei drugim typem quadów są pojazdy o masie większej niż 400 lub 550 kilogramów.

Kierowanie quadem lekkim jest możliwe, jeśli mamy prawo jazdy kategorii AM. Możemy je wyrobić już po skończeniu 14 lat. Z kolei jazda cięższym sprzętem jest możliwa tylko i wyłącznie wtedy, gdy zdamy kategorię B1. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że każdy quad musi posiadać polisę OC, homologację oraz tablicę rejestracyjną.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%