Zamknij
REKLAMA

Kąpielisko Rzewnica raz zamknięte, raz otwarte - sinice królują

19:34, 16.08.2020 | S.R.
Skomentuj fot. GCKSTiR Rzeczenica, Piotr Furtak
REKLAMA

W ostatnich kilku dniach sinice przysparzają sporo kłopotu osobom przybywającym do kąpieliska Rzewnica nad Jeziorem Szczytno w gminie Rzeczenica. Na zmianę można się kąpać lub nie. Informacja o tym zmienia się dosłownie co kilka godzin. Przy silniejszym wietrze, który rozwiewa sinice, kąpać się można. Kiedy jest bezwietrznie  - z reguły kąpiel jest zabroniona.

Problem nie dotyczy całego Jeziora Szczytno, a tylko obszaru tego akwenu przy kąpielisku w Rzewnicy.

Aktualnie - w zależności od bieżącej sytuacji - kąpielisko jest na zmianę zamykane i otwierane. Ratownicy raz wywieszają flagę czerwoną, a raz białą w pobliżu plaży. Dla przykładu, 14 sierpnia można się było kąpać, 15 sierpnia już nie, 16 sierpnia znów kąpiel była możliwa i w miarę bezpieczna. Trudno jest przewidzieć kiedy sytuacja się unormuje i kąpielisko zostanie wreszcie normalnie oraz przynajmniej na dłuższy czas otwarte.

Bakterie zwane sinicami zakwitły w związku z wysokimi temperaturami powietrza w ostatnich dniach. Widać je gołym okiem. Woda w akwenie nabiera barwy intensywnie zielonej. Same sinice wyglądają jak skłębione, splątane ze sobą, zielone wici roślinne, podobne trochę do naturalnej gąbki.

Groźne dla nas są przede wszystkim produkowane przez sinice toksyny. Po kąpieli w wodzie z namnożonymi sinicami na skórze może pojawić się wysypka albo rumień. Dolegać może nam też swędzenie skóry czy zapalenie spojówek.

Mogą w naszym organiźmie wystąpić również objawy zatrucia toksynami sinic, czyli: gorączka i dreszcze, ból brzucha, bóle mięśniowe, nudności, zawroty głowy, wymioty, biegunka. W skrajnych przypadkach zatrucie toksynami sinic może doprowadzić do duszności czy silnej niewydolności oddechowej, zapalenia płuc bądź nawet do uduszenia.

Biała flaga nad kąpieliskiem w Rzewnicy oznacza, że danego dnia można się kąpać.

Pozostaje chyba poczekać aż sinice przekwitną i problem sam się rozwiąże. Oby niedługo.

[ALERT]1597599115464[/ALERT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA