Zamknij
REKLAMA

Strażacy w Starym Gronowie odnawiają ogrodzenie przy pałacu

18:22, 16.09.2020 | S.R.
Skomentuj fot. OSP Stare Gronowo
REKLAMA

Dawny dwór z przylegającym do niego zabytkowym parkiem jest - oprócz kościoła filialnego pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła - bardzo interesującym i pięknym budynkiem historycznym we wsi Stare Gronowo, w gminie Debrzno. Sam gmach dworu z zewnątrz prezentuje się dobrze, jak chodzi o jego stan techniczny. Niestety wizerunkowo bardzo od pałacu odbiega jego ogrodzenie - metalowy płot z przęseł w postaci obramionej metalowymi listwami stalowej siatki. Ogrodzenie jest bowiem w wielu już miejscach pordzewiałe i łuszczy się z niego stara, zielona i poczerniała już z upływem lat farba. Nie wszędzie też przęsła płotu dobrze trzymają się słupków ogrodzenia, a sama siatka miejscami jest dziurawa. Ogółem, wiele jest do zrobienia przy remoncie tego płotu.

Przez obecny wygląd ogrodzenia, sam dwór oraz przylegające do niego założenie parkowe znacznie tracą na atrakcyjności. Na szczęście już lada dzień się to zmieni i płot z pewnością zachwyci nas swoim estetycznym wyglądem i świeżością soczystej farby.

Nie ma co do tego wątpliwości, ponieważ właśnie za odnawianie ogrodzenia przypałacowego zabrali się sąsiedzi dworu - strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Gronowie. Budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Gronowie znajduje się bowiem tuż przy założeniu dworsko-parkowym.

Płot jest aktualnie dokładnie czyszczony i wkrótce zostanie na nowo pomalowany. W ubiegłym roku strażacy-ochotnicy ze Starego Gronowa zadeklarowali swoją chęć i plan odnowienia zaniedbanego płotu wokół pałacu i parku. Słowa oczywiście dotrzymali i nad wykonaniem zadania właśnie dzielnie pracują. Nie jest to przedsięwzięcie łatwe i szybkie do przeprowadzenia, ponieważ długość całego ogrodzenia jest znaczna.

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Gronowie całą pracę wykonują oczywiście bezpłatnie, w tak zwanym czynie społecznym, dla piękna i poprawy estetyki swojej miejscowości i małej ojczyzny.

Przypomnijmy, że historyczny dwór z założeniem parkowym powstał w Starym Gronowie w połowie XIX wieku. Dziś w tym pięknym, dawnym pałacu mieści się biblioteka - konkretnie filia i zamiejscowa jednostka gminnej Biblioteki Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie.

Dawny dwór to parterowy budynek klasycystyczny z zabudowanym gankiem i nakryty czterospadowym dachem. Zbudowany został na planie prostokąta. Pośrodku jego fasady widzimy piętrowy ryzalit, zwieńczony trójkątnym szczytem, którego dolną część parterową stanowi wspomniany wyżej zabudowany ganek z głównym wejściem do budynku.

Założenie parkowe zlokalizowane jest przede wszystkim z tyłu za dworem, tak jak to najczęściej tradycyjnie miało miejsce w przypadku założeń dworsko-pałacowych. W parku dawniej istniały także pawilony ogrodowe. Dziś niestety już ich nie ma.

Trwającą właśnie wspaniałą akcję odnowy przypałacowego ogrodzenia można tylko pochwalić i wskazać strażaków ze Starego Gronowa za wzór do naśladowania. Co więcej, trzeba po prostu powiedzieć, że strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Gronowie za ich trud w realizacji tego zadania, jak i za zwykłą, codzienną pracę, należą się brawa!

Poniżej, w naszej fotogalerii publikujemy zdjęcie dworu w Starym Gronowie i fotografię dokumentującą prowadzone obecnie prace naprawcze przy ogrodzeniu tegoż pałacu.

[ALERT]1600273362228[/ALERT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz