Zamknij
REKLAMA

Wkrótce Zamek w Człuchowie zwiedzisz z audioprzewodnikiem!

16:21, 10.03.2021 | S.R.
Skomentuj fot. Muzeum Regionalne w Człuchowie
REKLAMA

Dawny Zamek Krzyżacki w Człuchowie, w którym aktualnie ma swoją siedzibę lokalne Muzeum Regionalne, już bardzo niedługo, bo jeszcze przed nadchodzącymi, tegorocznymi wakacjami, będzie można zwiedzić z audioprzewodnikiem. Jest to rozwiązanie obecnie coraz modniejsze w muzeach zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W praktyce zastępuje żywego przewodnika. Daje też każdemu turyście możliwość bardziej indywidualnego zwiedzania. Audioguidy będzie można wypożyczyć w kasie Muzeum Regionalnego po zakończeniu etapu ich testowania oraz po ewentualnym naniesieniu poprawek do przygotowanych pod ich kątem nagrań czy też do ich oprogramowania.

Najpewniej za około kwartał będzie można zwiedzić całe człuchowskie Muzeum Regionalne ze słuchawkami na uszach oraz z małym i lekkim odtwarzaczem w kieszeni. Aktualnie przygotowywane są nagrania głosów lektorów do audioprzewodników. Z kolei niebawem, bo w kwietniu, przeprowadzone zostaną pierwsze testy tych nowoczesnych urządzeń, pomocnych zwiedzającym.

Przypomnijmy, że Zamek w Człuchowie był pod względem wielkości całego założenia drugim po Malborku zamkiem Zakonu Krzyżackiego w ogóle na świecie. Stanowił ponadto - jak określają to znawcy średniowiecznej architektury militarnej - najtrudniejszy do zdobycia obiekt na Pomorzu. Był siedzibą komtura, a także konwentu krzyżackiego. Z kolei najsłynniejszymi postaciami historycznymi, które zamieszkiwały w Zamku w Człuchowie, byli chociażby znani chyba każdemu z nazwiska: Konrad von Wallenrode czy Ulrich von Jungingen.

Na odtwarzaczu audioprzewodnika w Muzeum Regionalnym w Człuchowie dostępne będą dwie ścieżki audio:
- dla pojedynczych turystów indywidualnych,
- dla rodzin z mniejszymi bądź większymi pociechami.

Zwiedzanie z audioprzewodnikiem obliczone zostało jako trasa trwająca około 60 minut. Ścieżka audio dla turysty indywidualnego dostępna będzie również w dwóch językach obcych - niemieckim oraz angielskim.

Ścieżka audio, określana jako rodzinna, w założeniu Muzeum ma być dostosowana do potrzeb zarówno dzieci, młodzieży, jak i ich rodziców, dziadków czy opiekunów.

Jeśli ktoś ze zwiedzających chciałby wystawę stałą w Muzeum Regionalnym w Człuchowie zwiedzić nieco dokładniej oraz miał trochę więcej czasu chociażby na poznanie dziejów poszczególnych eksponatów, będzie mógł skorzystać z drugiej, nieco szerszej ścieżki dźwiękowej, opracowanej pod kątem około 90 minut zwiedzania.

Dotychczas, zgodnie z zasadami przyjętymi w człuchowskim Muzeum Regionalnym, wyłącznie grupy zorganizowane mogły zostać oprowadzone po ekspozycji zamkowej przez tradycyjnego, tzw. żywego przewodnika. W tym przypadku więc dostępność audioprzewodnika wyrównuje niejako szanse turystów indywidualnych na dostęp do usługi przewodnickiej. Jest to co prawda forma automatyczna, jednakże aktualnie dla indywidualnego turysty jakaś forma zwiedzania z przewodnikiem stanie się w ogóle dostępna. Poza turystami zwiedzającymi w pojedynkę, audioprzewodniki ułatwią zapoznanie się z ekspozycją w Muzeum Regionalnym także mniejszym grupom osób, na przykład rodzinom czy grupom znajomych, chcącym odwiedzić wspólnie człuchowski Zamek.

[ALERT]1615389610140[/ALERT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%