Zamknij

Nie zabijaj marzeń - nie ćpaj!

07:35, 29.11.2019 | Beata Reszka
Skomentuj Fot. Beata Reszka
REKLAMA

W miniony wtorek (26.11) w rzeczenickiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie dla młodzieży. Tym razem gościem był Marcin Tyburczy - dyrektor projektu ,,Poznaj prawdę, a prawda Cię uwolni'', oraz  Fundacji Latarnia. Marcin od 2001 roku jest też raperem. W jego pozytywnych tekstach jest jedno przesłanie ,,zawsze można zacząć wszystko od nowa''. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. VII i VIII Szkoły Podstawowej w Rzeczenicy.

Dyrektor Gminnej Biblioteki - Anna Waszewska,  nie boi się trudnych tematów, dlatego też gościem kolejnego spotkania był Marcin Tyburczy. To człowiek, który w ciągu swojego  niespełna 35 letniego życia otarł się o śmierć przez alkohol i narkotyki. Swój wykład zaczął jednak od wykluczenia. Wprowadzając młodzież w skutki brania narkotyków, wyjaśnił przyczyny sięgania po środki odurzające. Jego historia ma bardzo smutny początek, urodził się ze zdeformowaną twarzą. Był przez to odrzucony przez społeczność szkolną.  Nie zaznał również miłości we własnej rodzinie. Opowiedział czym jest wykluczenie i samotność. Mówił w dobitnych słowach jak boli napiętnowanie „inności”.

Młodzież jego opowieści słuchała w milczeniu, a on podkreślał, że to co posiadamy w tak młodym wieku nie jest od nas zależne, tak samo jak uroda. Tłumaczył, że człowiek kryje się pod ubraniem i urodą. A dobroć, inteligencja czy talent nie ma nic wspólnego z modnymi metkami i ładna buzią. Mówił, że napiętnowanie w przypadku tak młodych osób często prowadzi do prób samobójczych. Inną metodą zaistnienia w grupie jest sięganie po środki odurzające. Podczas spotkania pokazał, jak alkohol zabija marzenia.

W jego przypadku używki zabrały zdrowie. Marcin do dziś boryka się z problemami zdrowotnymi, ale w porę odnalazł drogę do abstynencji. Od 12 lat jest „czysty” jest ojcem, mężem. Ma nowe marzenia, które może realizować. W jego przypadku pomogła mu wiara w Boga. To bardzo cenna lekcja dla młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się o skutkach narkotyków, ale co ważne dowiedzieli się co jest przyczyną popadania w nałóg.  Na zakończenie młodzież została włączona do wspólnego wykonania piosenki „Nie ma dróg bez nóg”, autorstwa naszego gościa. .

- Nie jest ważne jest  to ile rzeczy posiadamy, a to jakie mamy marzenia. Wartość zależy od tego co wybierasz, a nie co masz. Najważniejsze być sobą – mówił młodzieży Marcin.

[ZT]329[/ZT]

[ALERT]1575009499814[/ALERT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz