Zamknij
REKLAMA

Kto zapłaci za remont drogi z Koczały? Spór starosty z wójtem

06:00, 20.05.2020 | M.J
Skomentuj
REKLAMA

Dorzućcie się do budowy drogi! - apeluje do władz gminy Koczała starosta człuchowski Aleksander Gappa. Postawił on sobie za cel wyremontowanie drogi powiatowej od granicy miejscowości Koczała przez Bielsko, aż do skrzyżowania w lesie, z którego można jechać do Sporysza i Lipczynka. Wójt Jerzy Bajowski już zapowiada, że nie dołoży się staroście do tego remontu, bo gmina nie ma pieniędzy, a jeśli już miałby się dokładać, to oczekuje w pierwszej kolejności wyremontowania drogi powiatowej przez samą Koczałę. Problem w tym, że na to pierwsze zadanie starosta pieniądze uzyskał z Funduszu Dróg Samorządowych. Na modernizację odcinka w samej Koczale środków nie ma.

 

- Dla nas priorytetem jest remont drogi przez Koczałę, a nie dalej, w kierunku Przechlewa. Wiem, że starosta dostał dofinansowanie na ten drugi remont, ale liczymy, że jego wniosek złożony do Urzędu Marszałkowskiego, a dotyczący drogi w samej Koczale, zostanie pozytywnie rozpatrzony. Możemy się do tego zadania dołożyć, ale na wkład własny do remontu drogi w kierunku Przechlewa nie będziemy mieć funduszy, bo dużo wydaliśmy na modernizację oczyszczalni ścieków - wyjaśnia Jerzy Bajowski, wójt gminy Koczała. - W tej chwili mamy ponad 6 mln zł zobowiązań, które trzeba zapłacić, więc nie stać nas na kolejne duże wydatki. Byłbym skłonny dofinansować remont tylko drogi przez Koczałę, aby zrobić porządek z wystającymi studzienkami. Inne drogi będą musiały poczekać na lepszy czas. Nie da się ciągnąć dwóch srok za ogon. Trzeba to sobie powiedzieć jasno i otwarcie.

 

Według kosztorysu modernizacja drogi przez Koczałę ma kosztować około 3 mln zł. Ostateczna cena będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu. Starosta człuchowski czeka na decyzje w Urzędzie Marszałkowskim.

 

Jednocześnie drugi zaplanowany remont o wartości 7 mln zł uzyskał już dofinansowanie. To wspomniana wcześniej modernizacja drogi z Koczały przez Bielsko do skrzyżowania na Lipczynek i Sporysz.

 

- Będę mówił, że wszystko jest załatwione, jeśli podpisane będą porozumienia moje z wojewodą i powiatu z gminą Koczała. Tego jeszcze nie ma, więc trzeba poczekać - komentuje starosta Gappa.

 

Jego zdaniem ta trasa powinna być wyremontowana, chociaż nie jest w całkiem złym stanie. Jej modernizacja była przeprowadzana na początku lat 2000. Gappa wówczas też był starostą, bo jest najdłużej urzędującym samorządowcem na tym stanowisku. Według jego oceny konieczna jest już naprawa nawierzchni, bo ruch samochodów ciężarowych jest coraz większy, a wielu kierowców skraca sobie tamtędy drogę jadąc od strony Miastka do Człuchowa. 

 

- W tamtych latach tę drogę budowano etapami, ale obciążenia, jeśli chodzi o transport ciężarowy, nie były wtedy tak duże - podkreśla Gappa.

 

Remont tej drogi jest o tyle łatwy, że nie ma tam infrastruktury podziemnej i chodników do wykonania. Jest tylko wylanie nowego asfaltu, ale i tak koszt zamknie się w okolicach 7 mln zł. Dofinansowanie rządowe to 50 proc. Według zasad przyjętych przez powiat drugą część gmina i powiat muszą dać po połowie. Zgodnie z kosztorysem byłoby to 3,5 mln zł do podziału na pół. Wójt Bajowski deklaruje, że gminy nie stać na taki wydatek, a starosta od razu odpowiada, że w takim przypadku o modernizacji tej drogi trzeba będzie zapomnieć. Tak najprawdopodobniej się stanie.

 

- Oczekuję, że drugi wniosek starosty o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na modernizację drogi przez Koczałę uzyska dofinansowanie. To jest dla mnie priorytet - komentuje Bajowski. - Oczywiście droga do skrzyżowania w kierunku Lipczynka też jest dla mnie ważna, bo również leży na terenie naszej gminy, ale priorytetem jest Koczała, gdzie jest dziura na dziurze. Od 5 lat wnioskuję o ten remont i sprawa zawsze jest pomijana. Gdyby teraz okazało się, że uzyska on dofinansowanie, dwóch dużych takich inwestycji finansowo nie udźwigniemy. Trzeba jeszcze dokończyć finansowanie oczyszczalni ścieków, a budżet jest jaki jest. Na wszystko nie będziemy mieć pieniędzy. Osobiście też powiem szczerze, że droga z Lipczynka faktycznie miejscami wymaga naprawy, ale nie wiem czy konieczne byłoby robienie tzw. wielkiej wpłaty na całym odcinku.

 

Jego zdaniem remont drogi przez Koczałę jest priorytetem również dlatego, że z powodu wystających studzienek i dużego ruchu samochodów ciężarowych powstają drgania, które sprawiają, że mieszkańcy coraz częściej składają skargi. Pojawia się coraz więcej doniesień o pękających domach. 

 

Mateusz Węsierski

(M.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

HildredHildred

0 0

Otros especialistas en nuestros otros 50 metros de encuentros personales.

Para conocer gente, puede que tu creyero preferido y la página te muestra la cita con alguien que creas en linea con una amiga.
Que no te agobies? Nuevo Palm Beach Disponible para hombres que desean pasar
un montón de ellas No busco hombres solteros como tú para poder
encontrarlo Salire que trabaje y bienvenido. Otra cita comunita
una de dos islas en donde quiere querer especial al aspecto de un sentido del humor.
Se podría ya que personas que no la conocesada por estar
en una relación, acuo de otra manera porque es tan sencillo te aceptaras.

Sre Citas en linea 23:35, 20.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA